Menu

Alibaba’da tedarikçiler ile nasıl pazarlık yapılmalı?

Amazon Kursu sitesi olarak sizlere Alibaba.com sitesinde tedarikçiler ile nasıl görülmesi gerektiğini ve görüşürken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler vereceğim. Öncelik ile bilmeyenler için kısaca Alibaba sitesinden de bahsetmek istiyorum, daha sonrasında ise Tedarikçiler ile nasıl bir pazarlık yapılması gerektiğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizlere bu yazımızda anlatacağım.

Alibaba.com sitesi nedir? 

Alibaba sitesi bir çok üreticiyi bir araya getiren ve üreticilerin de bizim gibi alıcılara ulaşmasını sağlayan güvenli bir platformdur. Alibaba sitesinde tedarikçilerden yaptırmayı düşündüğünüz ürün ile ilgili fiyat teklifleri alabilir ve ürünleri ürettirip belirttiğiniz adrese nakliyesini dahi yaptırabilirsiniz.

Nakliye şeklinde ise DDP yani siz hiç bir şeye karışmadan (transfer, gümrük vergisi vs.) tüm sorumluluğu tedarikçiye bırakarak anlaşmayı yapabilirsiniz. (Tavsiyemiz DDP şeklindedir) İlk kez ticaret yapacaklar için en uygun olan transfer şekli bu olup, bu konuyu da özellikle dikkate almanızı öneririm.

Alibaba’da tedarikçiler ile iletişime nasıl geçilmeli?

Öncelikle Alibaba sitesinde yer alan tedarikçilerin büyük bir çoğunluğu Çinli olup, piyasanın tamamını neredeyse ellerinde tutmuşlardır. Peki bu Çinli tedarikçiler ile nasıl pazarlık yapılır? onlara nasıl yaklaşılmalı ve söyledikleri fiyattan aşağı düşerler mi?

Öncelikle Çinliler pazarlığı çok severler ve Çinliler ile pazarlık yapmadan sakın ama sakın direk ürünü almayın. Hatta size tavsiyem en az 10 tedarikçiden fiyat alın ve size en uygun teklif verenler arasında kafanıza yatan ile anlaşın. Anlaşma yaparken kesinlikle bu anlaşmanın Alibaba.com sitesi üzerinden düzenlenen kontrat ile yapılmasına dikkat edin. Bu kontratı baştan aşağı iyice kontrol edin ve size de uygun ise ödemeyi de Alibaba.com üzerinden yapın.

Alibaba.com üzerinden yaptığınız ödemeler sigortalı olarak yapılır. Alibaba.com tedarikçilerin sizi aldatması veya ürünün yollanmaması gibi bir durumda durumu Alibaba sitesi iletişimine bildirdiğiniz durumda durumun açıklığa kavuşması ile ödediğiniz parayı hesabınıza geri yatıracaktır. Bu konuda Alibaba.com çok güvenilir bir sitedir. 

Alibaba Çinli tedarikçileri ile pazarlık!

Evet pazarlık kısmı dediğim gibi çok önemli burada Çinli tedarikçileri sıkıştırmanızı öneririz. Kendileri pazarlıkta çok iyi olsalar da, emin olun bizim Türk insanı kadar da başarılı olamazlar:) Bizim artı yönümüz de pazarlığı da çok iyi yapıyor olmamız. O yüzden ısrar ile fiyatı çekebildiğiniz kadar aşağıya çekin.

Alibaba sitesinde hangi tedarikçiler ile çalışmalı?

Alibaba’da her türlü üretici var ve bu üreticileri seçmekte sizin elinizde. Her önüne gelen tedarikçiden teklif istemeyin. Özellikle Alibaba.com sitesinde güven veren ”Trade Assurance” ve

Alibaba tedarikçileri için bir kaç ipucu!

Tedarikçilerden fiyat teklifi almak için kendinize bir taslak oluşturun. Bu taslakta ürün ile ilgili isteklerinizi numaralandırarak yazın. Genellikle Çinli tedarikçiler numaralandırarak sorduğunuz soruları cevaplar es geçmezler. Bu sisteme alışıklar gelişi güzel teklif isterseniz sizi ciddiye almayabilir.

Örnek:

1- Firmanız kaç yıldır bu işi yapıyor?

2- Firmanızı ziyarete gelmek isteriz uygun görür müsünüz?

3- Test olarak ilk etapta 500 adet ürün ile başlayıp, sonrasında devamlı çalışmak istiyoruz bu mümkün mü?

4- Firmanızın adresi nedir?

5- Firmanızın kurumsal web sitesi var mı?

Şeklinde numaralandırarak yazmanız size hem zaman kazandıracak, hem de istediğiniz soruların cevabını da hemen hemen hepsini almış olacaksınız. Ayrıca siz böyle yazarsanız sizin gerçekten ciddi bir alıcı olduğunuzu anlar ve kurumsal bir firma ile çalışacağını da düşünürler.

Not: Bu yazılanlar tamamen tecrübelerimiz ile sabitlenmiş olup, daha pek çok detayında olduğunu bilmenizi isteriz. Bu bahsettiklerim sadece ilk etapta yapılması gereken ve tedarikçiler ile bağlantı sağlamanız içindir. Daha fazla detaylı bilgi ve bire bir danışmanlık için sitemizde ki, formu doldurmanız yeterlidir.

3 Responses to “Alibaba’da tedarikçiler ile nasıl pazarlık yapılmalı?

  • 1-Alibaba’dan ürün almak için vergi levhasına sahip olmak gerekir mi?

    2. Şahıs şirketimiz varsa Alibaba’dan aldığımız ürünleri gider olarak gösterebilir miyiz?

  • merhaba,

    sadece amazon içinmi hizmet veriyorusnuz?
    ben çinden mal alıp sosyal medya üzerinden satmak istiyroum. bu konuda da yardımcı oluyor muusnuz?

  • Merhaba alibaba.çok bir site oluşturmayı düşünüyoruz B2B.versiyonu üreticiden firmalara ve tüketicilere .tescili markamın adı fabrikadan satış dünyası. İsmine yakışır B2B. Araştırıyoruz bu konuda nasıl bana yardımcı olursunuz. Saygılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir