Menu

Amazon ile ilgili en çok sorulan sorular!

Amazon da nasıl satış yapabiliriz ?

Amazon Kursu olarak bilmeniz gerekenleri paylaşmak istiyoruz. Öncelikle ürettiğimiz ya da ithalatını yaptığımız ürünlerin ciddi ve tutarlı Pazar araştırmasını yapmakla başlamalıyız, bunun için satılacak ürünlerin trendleri, rakip ve benzer ürünlerin pazarda fiyat ve kalite rekabeti, günlük haftalık ve aylık satış rakamları ile fiyat analizlerini doğru tespit etmeliyiz. Ürünümüzün her şeyden önce mevsimlik ve dönemsel bir ürün olup olmadığı çalışmalarımız için önem arz etmektedir. Örneğin kışın atkı bere eldiven, yazın güneş gözlüğü, tişört ve deniz kıyafetleri gibi.

Neden Amazon’da satmalıyız ?

Amazon’u kurulduğu günden bu yana hızla büyümesini sağlayan uygulamalarından en önemlisi Amazon Prime’dır. Yıllık 99 USD ödeyen Amazon Prime üyeleri, yıl boyunca ücretsiz kargo ve iki günde teslim hizmetinden faydalanmaktadırlar. 90 milyona yakın Amazon Prime üyesi olduğu düşünülürse, bir Amazon üyesi yılda 700 USD’lik ürün alırken, Amazon Prime üyesi ise yılda 1.300 USD ürün siparişi veriyor.

Amazon’un sağladığı avantajlar nelerdir ?

Amazon prime üyelerin listelemelerinde çıkmak için Amazon’un tedarikçisi olarak, FBA (Fulfillment by Amazon) hizmetini kullanmanız gerekmektedir. Amazon sizin ürünlerinizi, belirli bir depolama ücreti karşılığında depolamaktadır. Ürünlerinizin paketlenmesi, müşteriye kargolanması, iade olduğunda geri kabulü hep amazon tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kısacası Amazon tedarikçilerine şu imajı veriyor ; doğru, kaliteli ve trend ürünleri bulun, sistemi kullanarak doğru fiyata satın, ben ürünün depo kabulü, stoklanması ve saklanması, müşteriye ulaştırılması ve geri iade kabulü gibi sorumlulukları sizin üstünüzden alıyorum. Tutarlı ve kalıcı bir satıcı olmak için Amazon’un FBA servislerini kullanmak sizi farklı kılacaktır.

Amazonda hangi hesap türü ile satış yapmak mantıklıdır ?

Aylık 40 adet üründen daha az satış hedefleyen küçük satıcıların Bireysel (Individual) hesap açması önerilebilir, bu hesap türünde satıcı sadece sattığı ürün fiyatı üzerinden %15 Amazon Fee ve ürün başına 1 USD ücret ödemektedir. Bunun yanında PPC reklam ve online hizmet vs gibi hizmetlerden yararlanamamaktadır.

Amazon Profesyonel Satışçı (Professional Seller Account) hesabı ise başta PPC ve Chat online destek gibi pekçok avantjaları sağlamaktadır, aylık sadece 39.99 USD doları aidat artı satış bedeli üzerinden %15 Amazon Fee ve Pick Pack kargolama ücreti ile aylık metrik küp hesabı üzerinden depolama hizmet bedeli almaktadır.

Amazon müşteri memnuniyetsizliğini önlemek için, satıcının gerçek ve tutarlı bir satıcı olduğuna emin olmak ister. Onun için account açarken ekstra bilgi ve belgeler ile ürünlerinizle ilgili resmi makamlardan alınmış onaylı dökümanlar isteyebilir. İstenebilecek bu belgelerin eksiksiz ve hızlı şekilde sağlanması satıcının sorumluluğundadır.

2 Responses to “Amazon ile ilgili en çok sorulan sorular!

  • amazon sitesinden yaptığımız yurt dışı siparişleri kesin geliyor mu?
    güvenilir mi?

  • amazon sitesinden sipariş ettiğimiz ayakkabı gümrüğe takılır mı ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir