Menu

Amazon’da hangi kategoride satış yapmalıyız?

Amazonda satışa hangi kategoride başlamalıyım?

Amazon.com’da satış yapacakların dikkat etmesi gereken hassas noktalardan biri de satış yapacağını kategorinin kısıtlı olup olmamasıdır. Araştırma yaptığınız ürünlerin hangi kategoride listeme yapılacağını bilmeniz gerekmektedir. Amazon.com dan kısıtlı veya kilitli olan kategorilere bakabilirsiniz .

Seçtiğiniz ürünle ilgili tedarikçilerle görüşmeden önce mutlaka Amazon Seller Center ile görüşerek bilgi almanız büyük avantaj sağlayacaktır. Ürünle ilgili ekstra doküman istenip istenmediği size zaman kazandıracaktır.

Amazonda ilk başlayanlar için 5 kategori de ürün satışı yapmalarını tavsiye ediyoruz.

  1. Kategorimiz Toys and Games : Bu kategoride rekabetin fazla olmasına rağmen talep oldukça fazladır. Ayrıca belli dönemlerde yeni çizgi filmlerin çıkması sattığınız ürünle ilgili satışı ciddi derecede arttırmaktadır. Çocukların doğum günlerinde ve tatil öncesi dönemlerde bu kategoride ürünlerin ciroları artmaktadır. Bu kategoride küçük ürünler seçerek büyük fırsatlar yakalayabilirsiniz.
  2. Kategorimiz Home and Kitchen: Bu kategori en hızlı ve en fazla büyüyen kategorilerden biridir Amazon.com içinde. Çünkü insanlar evine ve mutfaklarına her zaman para harcamaktadır. Bu kategoride çok fazla ürün seçeneğinin olması fırsatları her zaman açığa çıkarmaktadır. Bu kategoride BSR’niz biraz yukarılarda olsa bile satış rakamlarınız iyi seviyede olacaktır.
  3. Kategorimiz Sports and Outdoor: Bu kategoride Amerikalıların sağlıklı hissetmeleri ne ve yaşam tarzlarına uygun bir çok ürün listelenmektedir. Bu kategoride dikkat etmemiz gereken büyük hacimli ve ağır ürünlere girmememiz gerekmektedir. Futbol,yaz,kış bir çok sezonluk ürün bu kategoride satılmaktadır. Sezonları  ve alışkanlıkları çok iyi takip edebilirsek büyük ciroları kolayca yakalayabiliriz.
  4. Kategorimiz Baby: Bu kategoride en çok harcama yapılan kategorilerin başında gelmektedir. Dikkat edilmesi en önemli konu seçtiğiniz ürünü mutlaka Amazon Satış Destek birimini sormanız gerekmektedir. Sağlıkla yakında ilgili bir kategori olduğu için bazı ürünlerde farklı dökümanlar istenmektedir. Tedarikçinizden temin etmek koşulu ile bu kategoriyi tercih edebilirsiniz.
  5. Kategorimiz Evcil Hayvan: Bu kategoride ile ilgili rekabetin yoğun olduğu fakat ciroların tatminkar olduğu kategoridir. Amerikalılarda hemen hemen her ev de bir evcil hayvan beslendiği göz önünde bulunursa bu kategoride ürün satmak size avantaj sağlayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir