Menu

Amazon’da herkes satış yapabilir mi?

Amazon’da bilmeniz gereken önemli bilgiler;

Amazon’da herkes satış yapabilir mi? ve amazonda satış türleri arasında çok sorulan FBM ile ilgili de sizlere kısa bilgiler vermek istiyorum. Aşağıda yazılan bilgiler önemlidir eğer bu işi yapacaksanız burada yazılanları dikkatlice okumanızı öneririz.

FBM [ Fullfillment by Mercant ] satıcıların sattıkları ürünlerin kargolama ve teslim işlemlerini TÜCCAR (MERCANT) tarafından yapılması diye özetleyebiliriz.

Bu sistem daha çok handmade türü veya normal üretimini sağladıkları ya da kendi adına faturalı olarak satın aldıkları ürünlerini alıcılara bizzat kendi kargolamak suretiyle teslim etmeyi tercih eden satıcılar için uygun bir çalışma şeklidir.

Amazon’da herkes satış yapabilir mi; Amazon tüm satıcı türlerine açık bir platformdur, bireysel ve/veya kurumsal olarak da bu satış ağı içerisinde yer alabilirsiniz. Tabii ki gerekli tüm şartları yerine getirmek kaydı ile.

 18 Yaşından gün almış herkes amazonda kendi bireysel (Individual) veya profesyonel satıcı hesabını oluşturup gerekli belge ve bilgileri sağladıktan sonra satıcı hesabı açabilir.

Peki bu hesap türlerinin farkı birbirine göre artı ve eksileri nelerdir?

Bu soruyu da şöyle cevaplayabiliriz profesyonel hesapta 39,99 $ aylık aidat söz konusu iken bireysel (Individual) de aylık sabit aidat yoktur, buna karşın başta canlı online (chat) desteği, PPC reklam desteği vb pek çok artı hizmetleri de bulunmaz, bireysel satıcılar sattıkları ürün başına amazona 0,99 cent ödeme yaparlar, bu da aylık 40 adetten az ürün satacaklar için avantaj iken, çok daha fazla sayıda ürün satan satıcılar için dezavantaj oluşturmaktadır.

Amazon’da her şey satılabilir mi ; Amazonda bazı kategoriler yeni satıcılar için kapalıdır, bazıları ise zaman zaman kapanıp açılmaktadır, aşağıda kapalı kategorileri bulabilirsiniz

The list of gated categories includes:

Automotive
Clothing
Collectible books
Entertainment collectibles
Fine Art
Industrial and Scientific
Luggage
Appliances
Sexual Wellness
Shoes
Sports Collectibles
Watches
Wine

Kapatılan kategorilerin listesi şunları içerir:

Otomotiv (Aktif Online Satış Yapılan Web Sitesi olmalı)
Giyim
Tahsil edilen kitaplar
Eğlence koleksiyonu
Güzel Sanatlar
Endüstriyel ve Bilimsel
Bagaj
Aletleri
Cinsel Sağlık
Saatler
Şarap

Türkiye’den Amazon FBA-FBM ürün gönderip satabilir miyiz ;  Öncelikle mikro ihracat kapsamında bireysel veya kurumsal olarak ABD ye belli başlı şartları sağladıktan sonra ürün gönderimi yapılabilmektedir.

Şöyle ki; 150 Kg ve 7.500.00 € Euro rakamına kadar ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ile minimum 3-4 gün içerisinde ihraç edilebilir. Fatura aslı ile İngilizce hazırlanmış proforma fatura yeterli olmaktadır.

Amazon’da nasıl mağaza kurulur? yazımızı da inceleyerek listeleme hakkında da detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda da sizlere Amazon FBA hakkında detaylı bilgileri sunacağız.

One Response to “Amazon’da herkes satış yapabilir mi?

  • merhaba ben amazondan satış yaparken her rün için ayrı fatura göndermem gerekiyor mu?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir