Menu

Amazon’da mağazanızı korsanlardan nasıl korumalısınız?

Amazon Korsan

Amazonda mağazanızı nasıl korursunuz? Korsanlardan kurtulmak için etkili stratejiler nelerdir?

Amazonda satış yaptığınız mağazanıza farklı satıcılarında ürün satması Amazon tarafından yasaklı bir işlem değildir.  Amazon.com’da bazı ürünlerin satışını kendisi dahi yapmaktadır. Amazon tamamen müşteri odaklı bir firmadır. Müşterileri daha ucuza o ürünü farklı alıcılardan tedarik edebiliyorsa sizin mağazanızda o ürünü satabilir.

Bizlerin bu durumdan kurtulmamız için farklı stratejiler uygulamamız gerekmektedir. Bunların en başında gelen kendi ürünümüze Trade Mark almanızdır. Ancak bu maliyetli bir işlem ve zaman aldığı için yeni başlayanlar için tavsiye etmiyoruz. Deneyim kazandıktan sonra www.trademark.com adresine başvurarak gerekli işlemleri başlatabilirsiniz. Bu konuda www.amazonkursu.net olarak danışanlarımıza ayrıca destek vermekteyiz.

Amazon’da bu durumdan kurtulmak için Alibaba.com’da bulduğunuz ürünleri farklılaştırarak diğer satıcıların listenize girmesini önleyebiliriz.

  1. Stratejimiz satacağınız ürün için mağazanızla ile ilgili bir logo oluşturmanız gerekmektedir. Oluşturduğunuz bu logoyu tedarikçi ile anlaşarak ürünün üzerine bastırabilirsiniz. Bu işlem için bazı firmalar ekstra bedel isterken bazıları da bu hizmeti ücretsiz verebilmektedir. Logonuzu eğer ürünün üstüne bastırmanızı tedarikçi kabul etmiyorsa ürün paketinin üstüne logonuzu mutlaka yapıştırtmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü herkesin alıp sattığı bir ürünü aynı ambalaj ile Amazon FBA depolarına yollayıp satışa çıkarsanız hiçbir şekilde fark oluşturamadığınız için diğer satıcılarda aynı ürünü depolara yollayıp sizin mağazanızda sizden düşük fiyatla satış yapabilir. Dolayısıyla sizin satışlarınızı kesmiş olacaktır.
  2. Stratejimiz ürününüz ile ilgili listenizden ve görsellerinizde logonuzu kullanmanızdır. Hazırlamış olduğunuz logoyu mağazanızda kullandığınız görsellerin bir veya ikisinde kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ana görsel ve sonuncu görsel değil 2. Veya 3. Görsellerde logonuzu kullanabilirsiniz. Ayrıca Title kısmında ve bullet pointler’de logonuzda kullandığınız mağaza ismini yazabilirsiniz.
  1. Stratejimiz her zaman bahsettiğimiz bir konu ürününüzü yakın bir ürünle kombin yapmanızdır. Bu işlem hem ana ürünün satışlarını arttıracak hem de korsanların listenize girmesini ciddi oranda azaltacaktır. Diğer içeriklerimizde bu konuyu detaylı olarak anlatacağız.

Son olarak bunların dışında ticaretiniz büyümeye başladığında mutlaka ürününüz ile ilgili Brand Registry almanızı tavsiye ediyoruz. Brand Registry ile ilgili Amazon istediği dökümanları ve gereklilikleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir