Menu

Amazon’da satış yaparken en sık yapılan hatalar!

amazon kursu hatalar

Amazonda satış yaparken 5 büyük hatayı yapmamanız gerekmektedir.

  • Amazonda satış yapmadan önce seçtiğimiz ürünün piyasadaki talebine ve rekabet koşullarını dikkatlice incelememiz gerekmektedir.

Amazon FBA satıcıları genelde ürünlerini Alibaba.com üzerinden ulaştıkları tedarikçilerden temin etmektedir. Satışa çıkmayı düşündüğünüz ürünle ilgili mümkün olduğu kadar çok yönlü araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ürünle ilgili mutlaka sezonluk olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sezonluk ürünlere girilmesini deneyim kazandıktan sonra düşünebilirsiniz.

Amazon FBM satıcı olarak başlayacaksanız stok tutmayacağınız için sezonluk ürünlerin satışını yapabilirsiniz. Seçtiğiniz ürünle ilgili mutlaka rakiplerinizin tüm listelerini incelemeniz gerekmektedir. Özellikle rakiplerinizin aldığı kötü yorumları detaylı bir şekilde incelemeliyiz.

Bu sayede Alibaba.com’da ki tedarikçi ile görüşürken kritik noktaları ürünün eksik yanlarını bildirerek ürünle ilgili geliştirmelerde bulunmanızı tavsiye ediyoruz. İlk başlayanlar için seçtiğiniz ürünün kategorisinin kilitli bir kategori olmamasını tavsiye ediyoruz. Kilitli bir kategoriyi açtırmak deneyim kazandıktan sonra daha kolay olacaktır.

  • Bulduğumuz ürünün fiyatının çok düşük olması

Seçmiş olduğumuz ürünün satış fiyatının minimum 15 dolar civarında olmasını tavsiye etmekteyiz. Amazon komisyon ücretleri ve reklam maliyetlerinizi göz önünde bulundurarak 15 doların altında bir ürün satmanız size kar olarak çok fazla bir kazanç bırakmamaktadır. Adetli satmaya planladığınız üründe bu rakamda aşağıya doğru azda olsa esneyebilirsiniz. Bu aşamada nakliye maliyetlerinizi çok iyi tespit etmeniz gerekmektedir.

  • Tedarikçilerle görüşürsek mutlaka profesyonel bir taslak kullanılması

www.alibaba.com üzerndeki tedarikçiler ile görüşürken mutlaka daha önceden profesyonel bir şekilde hazırlanmış bir talep taslağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu tedarikçinin gözünde sizi daha kurumsal bir firma olarak düşündürecektir. Bu taslağı mümkün olduğu kadar madde madde oluşturursanız ve tüm detayları isterseniz tedarikçi bulma kısmında kafanız çok karışmayacaktır.

  • Nakliye maliyetlerinde alternatif fiyat talebi

Tedarikçilerden fiyat alırken sadece hava yolu değil deniz yolu ile ilgili de nakliye fiyatlarını almanız maliyetlerinizi düşürmede büyük rol oynayacaktır. Nakliye fiyatları alırken farklı firmalardan alternatif fiyatları mutlaka tedarikçinizden istemelisiniz. Dönemsel kargo firmaları tahmin edemeyeceğiniz fiyatlar verebilmektedir.

  • Başlık ve liste optimizasyonu

Amazonda satışa çıktığınızdan andan itibaren tüm verileri çok dikkatlice incelemeniz gerekmektedir.

Özellikle başlık kısmınızı rakiplerinize ve rekabete göre optimize etmenizi tavsiye ediyoruz. Listenizi PPC reklamlarında kullandığınız keywordlere göre optimize etmelisiniz.

Amazon Kursu sitesi olarak sizlere Amazon’da mağazanızı kurup satış yapabilmeniz için sizlere birebir danışmanlık hizmeti verebiliriz. Daha fazla detaylı bilgi almak için aşağıda bulunan formu doldurun. En kısa sürede size detaylı bilgi verecek danışmanımız ulaşacaktır. www.amazonkursu.net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir