Menu

Amazonda satış yapmak için dikkat edilmesi gerekenler!

Amazonda Satış

  • Süreci anlamanız gerekmektedir.

Amazonda satış yapmak isteyen profesyoneller için 2 çeşit yöntem bulunmaktadır. Amazon FBM (Fullfilment by Merchant) ve Amazon FBA(Fullfilment by Amazon) . Her iki yöntemde de Amazonun kaliteli geniş müşteri kitlesinden faydalanarak satış yapabilirsiniz.

Profesyonel hesap açanlar aylık 39 USD Amazon için bir üyelik ödemek zorundadır. İlk kayıt oldunuz fakat o ay ürünleriniz depoya gelmedi ve satış  yapmadınız aylık kesilen 39 doların iadesini Amazon Seller Support ile iletişim kurarak isteyebilirsiniz. Amazon FBM yönteminde siparişleri kendi deponuzdan veya evinizden gönderebilirsiniz.

Amerikalılar genelde Amazon FBA satıcılarının ürünlerini tercih etmektedir. Bu yöntemde ürünler Amazon depolarından müşteriye gönderilir. Amazon Prime müşterileri maksimum 2 gün için de ürünleri eline ulaşmaktadır. Amazonda satış yapmak için ilk etapta her hangi bir şirket kurmanıza gerek yoktur. Bu konu ile ilgili önceki yazılarımızda detaylı bilgi verilmiştir.

  • Yüksek talep gören ve Rekabeti az olan ürünler bulmanız

Amazon pazarında Dünyanın birçok ülkesinde Amazon FBA ve Amazon FBM satıcıları bulunmaktadır. Bu satıcılar ile rekabet edebilmeniz için seçmiş olduğunuz ürünü çok dikkatli bir şekilde her yönüyle masaya yatırmanız gerekmektedir.

Ürünün ebatları, ağırlığı, hangi kategoride satış yapılacağı, iade olma durumu ve bunun gibi bir çok kriter bulunmaktadır. Bu kriterleri kullanmış olduğumuz farklı programlar sayesinde analiz ederek ürünümüzü seçmekteyiz. Seçmiş olduğunuz ürünün mutlaka pazar ve fiyat araştırılması çok iyi yapılmalıdır.

Trend ürünleri seçmeniz sizi pazarlama ve reklam çalışmaları yaparken bütçelerinizi aşmayı önleyecektir. Amerikan halkının alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarına göre ürün seçmek sizi bir adım öne yaşayacaktır. Seçtiğimiz ürünlerde mutlaka müşterinize en çok fayda sağlayacak yönlerini öne çıkarmanız gerekmektedir. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak trend ürünler buldukça satış cirolarınız hızlı bir şekilde artacaktır.

  • İyi bir tedarikçi bul ve ürünü farklılaştır

Seçtiğiniz ürünün kategorisi satış yapmaya müsait ise Alibaba.com veya diğer toptan ticaret siteleri üzerinden ürününüz için tedarikçi aramaya başlayabilirsiniz. Tedarikçilerle görüşme yaparken istemiş olduğunuz ürün hakkında net detaylar paylaşmanız tedarik sürecinizi kısaltacaktır.

Ürününüz ile ilgili farklılaşma yapmanız sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır. Müşteri ihtiyaçlarını göz önünde tutarak ürün araştırmalarınızı titizlikle sürdürmelisiniz.

Mümkün olduğu kadar fazla tedarikçi ile görüşmeniz ürünün piyasası hakkında bilgi sağlamanıza yarayacaktır. Amazona göndereceğiniz ürünlerin sevkiyat planlarını yaparken de çok dikkatli davranmanız gerekmektedir. Mutlaka Amazonun talimatlarına bire bir uymanız gerekmektedir.

  • Amazona deposuna gelen ürünler ve sonrası

Amazon depolarına gelen ürünleriniz sayılıp envantere girişi yapıldıktan sonra satışa çıkar. Ürününüz ile ilgili Amazon.com’un FBA satıcılarına sağladığı PPC reklamları açarak ön sayfalarda çıkmasına ve satışlarınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Ön sayfalardaki ürünler daima en çok satılan ürünlerdir.

İlk sayfalara organik olarak çıkmanız için zaman gerekmektedir ayrıca farklı promosyonlar yaparak ürününüz bu sayfalara taşınabilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir