Menu

Amazonda satış yapmak için gerekli araçlar nelerdir?

Amazon Araclari

Amazonda Seo yapılır mı? Nasıl uygulanır?

Amazon.com’da satış hesaplarınız açıldıktan sonra ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. Amazon FBM satıcıları ürünlerini listeledikten sonra ürünüyle ilgili ekstra evrak istenmediği taktir de mağazasında satışa başlayabilir. Amazon FBM satıcıları ilk etapta kendi imkanlarıyla mağazasına trafik çekmek zorundadır.

Amazon FBM satıcılarının Amazon içinde çalışan PPC reklamı açmalarına ilk olarak izin verilmemektedir. Ancak Buy Boxu aldığı zaman aynı Amazon FBA satıcıları gibi PPC reklamları açabilir.

Amazon FBA satıcıları listelediklerini ürünlerini Amazon depolarına göndermekle yükümlüdürler.

Alibaba.com veya Türkiye’den tedarik ettiği ürünleri Amazon seller hesabına girerek sevkiyat planı oluşturmalıdır. Sevkiyat planını oluşturduktan sonra Amazonun verdiği ASIN kodlarını tüm ürünlerin üzerine yapıştırarak Amazonun belirlediği depolara göndermelidir. Amazona gelen ürünler depolara girişi yapıldığı andan itibaren satışlarınız başlayabilir.

İşin en önemli kısmı işte burada başlamaktadır. Satışa çıkan ürünlerinizi rakiplerinizden bir şekilde farklılaştırmanız size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Amazon.com müşterilerini ürün sayfanıza girdikten 12 saniye içinde alıp almayacaklarına karar vermektedir. Sayfanızda girdiğinde ilk olarak Ana görseliniz, ürününüzü açıklayan başlıklar, ürün detayları ,ürün hakkında yapılan yorumlar hepsinin ayrı ayrı önemi vardır.

Bonus bilgi: Amazonda liste analizlerinize yardımcı olacak yazılımlar:

  • AmazeOwl
  • Jungle Scout
  • Keepa
  • Keyword Tool Dominator

Listeniz yeni olduğu için ilk olarak Amazon Facebook Reviews gruplarına kullanarak ürününüze verified yada unverified en az 5 tane yorum almanız gerekmektedir. Yorum almadan PPC reklamı açmanızı tavsiye etmiyoruz.

Amazon gruplarınızdan aldığınız yorumlar tamamlanınca PPC reklamlarını açarak anahtar kelimelerinizi, gösterim sayılarınızı, tıklanma sayılarınızı ve satışlarınızı takip edebilirsiniz. Açtığınız reklamın sonuçlarına göre PPC reklamlarınızda ve listenizde belli periyodlarda optimizasyon yapmanız gerekmektedir.

Ürününüzün hangi anahtar kelimeler ile aratıldığına öğrenmeye başladığınızda o anahtar kelimelere göre reklamlarınızı ve promosyonlarınızı optimize edebilirsiniz.

Ayrıca mağazanıza dışarıdan trafik çekerek satışlarınızı arttırmanız için dış seo çalışmaları da yapabilirsiniz. Facebook ve Google reklamları vererek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir