Menu

Amazon’da satış yapmak için ne kadar bütçe gerekir?

Amazon’da satış yapmak için başlangıçta ne kadar bütçe gerekli? bunu öğrenelim!

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazonda satış yapmanız için öncelikle süreci iyi bilmeniz gerekmektedir.

Amazon.com’da satış yapabilmeniz 2 şekilde gerçekleşmektedir.

Birinci Bireysel hesap açarak satış yapabilirsiniz. Ayda ortalama 40 adet civarında bir ürün satmayı düşünüyorsanız Bireysel hesap açarak satış yapabilirsiniz. Bireysel hesap kullandığınızda Amazon sizden aylık bir ücret talep etmez. Sattığınız ürün başına bir komisyon almaktadır. Bu işi ek gelir elde etmek için düşünüyorsanız Bireysel hesap açarak ticaretinizi büyütmeniz zor olacaktır. Bireysel hesaplarda Amazon.com’un Profesyonel Satıcı Hesabı açanlara tanıdığın PPC reklamları,raporlar ve bir çok avantajı kullanamazsınız.

İkinci olarak Profesyonel Hesap açarak işlem yapabilirsiniz. Amazonda satış yapmak sizin için ek gelir elde etmek ise mutlaka Profesyonel Hesap açmanız gerekmektedir. Profesyonel hesapta kullanabileceğiniz 2 yöntem bulunmaktadır.

Birinci Yöntem Amazon FBM ( Fullfilment by Merchant). Bu yöntemde Amazon satışı yaparken satıcılar müşterilerine kendi depolarından ürünlerini göndermektedir. Amazon.com’da satışını yaptığı ürünleri sipariş geldikten sonra kendi imkanlarıyla kargo yaparak Amazon müşterisine ulaştırmakla yükümlüdür.

Bu satış yönteminde Amazon satıcısının Buy Box alabilmesi için Amazon.com’da geçmişte yaptığı işlemler baz alınmaktadır. İlk defa ürün listeliyorsanız Amazon Buy Box ilerleyen dönemlerde alabilirsiniz. Ayrıca FBM yönteminde Amazonda PPC reklam açmanıza da müsaade edilmemektedir. Bu yöntemde Amazon.com’da satış yaparak Türkiye’den ürün gönderebilirsiniz. İade ve diğer koşullar için Amazon.com’un belirlediği politikaları dikkatle incelemeniz gerekmektedir.

İkinci Yöntem Amazom FBA ( Fullfilment by Amazon). Bu yöntemi genellikle ek gelir elde etmek isteyen ve yaptığı ticareti her geçen gün büyütmek isteyen satıcılar tercih etmektedir. Amazon FBA satıcı Amazonun tüm avantajlarından faydalanmaktadır. Amazon.com içinde olan PPC reklamları, raporlar ve birçok özelliği kullanarak müşterilerine ulaşmaktadır.

Amazon FBA satıcısı satmış olduğu ürünleri Amazon depolarına gönderdikten sonra satılan ürünler bu depolardan sevk edilmektedir. Amazon müşterileri genellikle FBA yani Amazonun kendi deposundan çıkan ürünleri tercih etmektedir. Amazon Prime müşterileri siparişlerinin en hızlı sürede kendilerine ulaşmasını istemektedir. Bunu içinde Amazon.com’a her ay ekstra bir ücret ödemektedirler. Amazon.com’un kaliteli müşteri ağındaki kişiler Amazon FBA satıcılarını tercih etmektedirler.

Hangi yöntemle satışa karar verdiğinizde an bütçenizi ona göre belirleyebilirsiniz. Amazon FBM yöntemi ile satış yapmak istiyorsanız stok tutmak için bir maliyete katlanmanıza gerek yoktur.

Listelediğiniz ürünü Amazona bildirdiğiniz süre içinde müşterinize kargo yapmanız yeterli olacaktır. Amazon komisyonlarını listelediğiniz zaman satış hesabınızdan görebilirsiniz. Amazon.com, Amazon FBM satıcılardan ürünleri ile ilgili listeleme yaparken de ekstra evraklar isteyebilir ya da ürün siparişi aldığında da isteyebilir. Satacağınız ürünle ilgili mutlaka önceden araştırma yapmanız gerekmektedir.

Marka olan veya üreticisi olduğunuz ürünlerin evraklarının tam olması gerekmektedir. Aksi halde istenilen evrakları temin edemezseniz Amazon hesabınızı askıya alabilir ve o evraklar tamamlanana kadar hesabınız kapalı kalabilir. Esas olarak bu yöntemi kullanan satıcıların da Amazon FBA satıcıları kadar sorumluluğu vardır.

Amazon FBA profesyonel satış hesabı açtığınızda Amazon.com sizden alık 39 USD bir üyelik ücreti almaktadır. İlk kayıt esnasında vermiş olduğunuz kredi kartından bu ücreti almaktadır. Hesabınızı açtınız fakat ilgili ay satış yapmadınız o zaman Amazon Müşteri Hizmetlerine mail atarak ilk ay kestikleri 39 USD abonelik ücretini geri almak için talepte bulunabilirsiniz.

Seçtiğiniz ürünle ilgili maliyet hesapları yaparken Amazon.com Satış Hesabı kullanıcıları Amazon FBA Calculator kullanarak satacağı ürünlerden Amazonun ne kadar komisyon alacağını öğrenebilmektedir. Maliyetlerinizi oluştururken mutlaka reklam ve promosyon giderlerinizi eklemeniz gerekmektedir. Satıcıların en büyük yaptığı hata bu durumdan dolayı kaynaklanmaktadır.

Ürününüzün rekabetine göre veya hedeflediğiniz satış adetlerine göre reklam maliyetlerinizi iyi belirmeniz gerekmektedir. Aksi halde gün sonunda elinizde hiçbir şey kalmayacaktır. Genellikle Alibaba.com’da ki tedarikçilerden nakliye ve gümrük vergileri dahil fiyat almanız sizin için büyük bir avantaj olacaktır.

Aldığınız DDP veya DDU price sizin ürününüzün maliyeti olacaktır. Bunun üzerine Amazon komisyonlarını,PPC reklam ve promosyon giderlerinizi ve elde etmek istediğiniz kazancı eklemeniz gerekmektedir.

Ayrıca bütçenizi hesaplarken stok yenilemeyi de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. İkinci siparişini çok iyi ayarlamalısınız aksi halde stoklarınız tükendiğinizde listeniz stok yoka düşecek ve satış kaybına yol açacaktır.

31 Responses to “Amazon’da satış yapmak için ne kadar bütçe gerekir?

 • amazonda satış yapabilmek için o ürünleri tedarikçilerden peşin satın alacak mıyız.

  • Süleyman bey ürünleri tedarikçiden limiti olan bir kredi kartı ile Alibaba.com sitesine ödeme yaparak alıyorsunuz. Paranın hepsini göndermiyorsunuz, ilk yüzde 30 mal depoya ulaşınca kalan kısmını alibaba.com üzerinden yine ödeyebiliyorsunuz.

 • merhaba
  Türkiyeden kendi geliştirdiğim kendi ürettiğim ürünümü Amazon FBA göndermek istiyorum. ilk etapta göndermeyi planladığım adet 1.500 adet
  her bir kutu 13 cm X 10 cm X 10 cm max ağırlık 100 gr
  max ağırlık 150 kg olacak . stok maliyeti haricinde bana kargo maliyeti ne kadar çıkar?
  tahmini bir değer söyleye bilir misiniz ?

  • Merhaba Doğukan bey bunu kargo firması ile görüşürseniz size net bir bilgi verecektir. Google üzerinden Kargo Mix diye aratırsanız bu firma sürekli Amazon depolarına ürün göndermektedir sorunsuz.

 • Merhaba yakin amazon Fba i arastirma amasindayim baslangic icin minimum bir butce var mi yoksa kisiye mi bagli ornek veriyorum ben ilk basladim 10 dolarlik urunu 3 dolara cinden siparis ediyorum hadi kargo komisyon vs kesintiler dahil 5 $ ilk etapta 30 tane siparis ettim ve bunu 7 $ dan sattim bu sekilde yavas yavas kâr elde edemem mi

  • Serdar bey detaylı bilgi vermek isteriz size. Bu yüzden sitemizde yer alan bilgi talep formunu doldurun size yardımcı olalım.

 • Amazon bizden her ay mi 40 dolar alıyor

 • Amazon seller hesabı kaç güne onaylanır belli bi iş günü varmı biliyo musunuz ? 5 gün oldu onay gelmedi?

  • Elif hanım Seller Central üzerinden bağlanın ve bir mail atın desteğe size dönüş sağlayacaklardır.

 • hocam amazon fba ürün satmak için hesap açtıktan sonra alibabadan aldığımız ürünü amazonun deposuna gönderdik fakat kendi markamızı ve barkodumuzu yapmamız gerekiyormu

  • Hasan bey Çin’de Alibaba üzerinde görüştüğünüz tedarikçiye markanızı, logonuzu ve benzeri işlemleri belirtiyorsunuz, çinli tedarikçi de bunları sizin için gerçekleştiriyor.

 • Efendim ben kuru kahve türk kahvesi işiyle uğrasmaktayım bunlari 39 dolar ödeyerek direk depoya gondermem mümkünmü yoksa saglık bakanligi amerikada urunumu nasil denetleme imkanı olacak detaylı bilgi verirseniz sevinirim

 • Merhaba amazonda tekstil ürünleri satmak için minimum ne kadar bir bütçe gerekli ve izlemem gereken yol hakkında yardımcı olurmusunuz

 • merhaba alibabada ürettirip amazonda satmayi dusunuyorum şirket kurmama gerek varmı eger gerek yoksa payoner uzerinden gelir vergisini nasil halledlyoruz tesekkurler

 • bireysel satıcı olduğumuzda ürünlere ödeme yapıyor muyuz

 • Amazonda satış yapıyorum ama charge için eklediğim kredi kartlarında hep sorun çıkıyor. oysa şarj edilmesi gereken tutarı karşılayabilecek limitim var. hatta banka hesabı açıp limitler üzeri bir para yatırmama rağmen o banka kartında da sorun çıktı ve yeni kart istedi. sorun ne olabilir?

  Teşekkürler

 • merhaba ben direk çinden telefon aksesuarları yollamak istiyorum nasıl yapmam gerekiyor

 • merhaba ben bireysel hesap açtığım halde ” payment summary ” bölümünde sanki profesyonel hesap açmışım gibi -39.99 USD yazıyor . Bu durumu nasıl düzeltebiilirim .Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Sayfanın altında ziyaretçi girişi var oradan halledebilirsin 20$

 • merhaba cemal bey ben kendi mağazamdaki aksesuarları sadece amazondan tüm türkiyeye göndermek istiyorum üyelik açtım şuan kredi kartı bilgilerimi istiyor ne kadar ücret alacak ben ücretsiz diye denemek için önce ücretsiz satış yapmam gerekli memnun olursam 39 dolarlık kısma geçeceğim çünkü bendeki ürünler diğer sitelerde yok özel ve çok talep gören ürünler nasıl yardımcı olabilirsiniz

 • merhaba
  benim şirketim rusyada ve üretim ile depomuz türkiyede
  sizden öğrenmek istediğim avrupa ve amerikaya amazonla nasıl satış yapılabilir?

 • Merhaba kendi ürettiğim dekoratif hobby ürünlerim var, bunları amazonda nasıl satarim?

 • Ali babadan ürün alırken kredi kullanmak zorundamıyız? Benim bank kartım var Bank kart ilede alamaz mıyız?

 • merhaba alibaba dan aldığımız ürünlerin amazon deposuna gönderirken gümrük ücretlerini nasıl ödüyoruz. ayrıca bunlar için şirket kurmak gerekli mi? 39.90 lik bölümden bireysel satış yapabilir miyiz?

 • KOLAY GELSİN BEN HESAP AÇTIM BANKA İLE AMA YAN TARAFTA -39 $ YAZIYOR PAYMENTSUMMARY’NİN ALTINDA AMA BEN YAPMAK İSTEMİYORUM ÖDEMEK ZORUNDAMIYIM PARA HİÇ ÜRÜN SATMADIM BİLE

 • Merhaba ,
  Kendi ürettiğim ürünlerimi amazon ve aliexpress üzerinden satmak istiyorum. İmalatını yapmış olduğum ürünler çin pazarında dahil bulunmamakta bu yuzden karlı olacağını düşünüyorum. Aklıma takılan tek ama tek soru şudur ,
  Ben ürünleri türkiyeden yurtdışına gönderimini nasıl sağlayacağım ? Amazon kendi anlaşmalı kargoları ilemi gönderiyor yoksa benim kendim firmalarla anlaşma yapmam mı gerekiyor ? Yardımcı olursanız o kadar minnettar olurumki ..
  iyi çalışmalar dilerim

 • Merhaba, satıcı hesabımı onaylamamış olmalarına rağmen 39.99 dolar para aldılar kartımdan. Satıcı hesabını önce onayladılar sonra pasif hale getirdiler ( 24 saat içinde ) Defalarca belge gönderdim. Case açtım ama doğru dürüst yanıt bile alamadım. Yaklaşık 2 aydırda sitelerine dahi girmiyorum ama bugün kartımdan 39.99 dolar kestiklerini gördüm. Yine ticket açtım. Adamlar çok akıllı, önce hesabını açıyor, 3-5 saat sonra kapıyor ama 2 ay sonra ödemeyi alıyor.

 • Merhaba Amazonda Satış Yapmayı Düşünüyoruz Arkadaşla Öğrenciyim Kendim Arkadaşım Çalışıyor Ne Kadar Bir Bütçeyle Girmemiz Lazım?

 • Amazonda bireysel satış kaldırıldı mı ? Kayıt olmaya çalışıyorum sürekli işletme türünüzü girin diye istiyor yardımcı olurmusunuz lütfen.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir