Menu

Amazon.com’da satış yapmanın altın kuralları!

Amazon Kuralları

Amazon’da satış yapmanın altın kuralları nelerdir?

Amazon.com da satış yapmak için mutlaka çok iyi araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu konuyla ilgili ne kadar video ve yazılı döküman varsa hepsini incelemenizi tavsiye etmekteyiz. (Amazon Kursu Net)

  • Amazon.com da 2 şekilde ürünlerinizi satabilirsiniz:

Birincisi Amazon depolarını kullanarak satış yapabilirsiniz.  Amazon.com’da bu işlemin adı Amazon FBA (Fullfilment by Amazon) olarak geçmektedir. Amazon da satış yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Amazon satıcıları tedarikçilerle anlaşmış olduğu ürünleri Amazonun belirttiği depolara sevk etmekle yükümlüdür. Amazon depolarına gelen ürünler buradan müşterilere sevk edilir.

İkincisi ise Amazon satıcılarının kendi depolarını kullandığı yöntemdir. Amerika da bir çok aile farklı yerlerden tedarik ettiği ürünleri kendi evlerini veya kiraladıkları depoları kullanarak Amazon.com müşterilerine satmaktadır. Bu işlemede Amazon FBM (Fullfilment by Merchant) adı verilmektedir.  Amazon Prime müşterileri genellikle ürünleri en kısa sürede istedikleri için ürün araştırması yaparken Amazon FBA satıcılarının ürünlerini seçmektedirler.

  • İstatistik verilere dikkat etmelisiniz!

Amazon’da satmayı düşündüğünüz ürünler ile ilgili mutlaka istatistiki verilere dayanarak hareket etmeniz gerekmektedir. Bu ürün çok satar bu ürün yeni bir ürün her yerde görüyorum gibi düşüncelere kapılıp hatalı kararlar verebilirsiniz. Seçeceğiniz ürün ile kesinlikle duygusal bağ kurmamalısınız. Aksi halde diğer ürünlerdeki fırsatları kaçırabilirsiniz.

Bu verileri incelerken mutlaka tek bir programa bağlı kalmamanız gerekmektedir. Kullanmış olduğunuz programdaki verilen her zaman size en doğru bilgiyi vermeyebilir. Ürünlerinizi seçerken bir çok programı aynı anda kullanarak kendinize bir sistem oturtmalısınız. Seçtiğiniz belli ürünleri özelliklerine göre kategori ederek ürünün artı ve eksi taraflarını masaya yatırarak çok detaylı inceleyip karar vermelisiniz. Ürününüz ile pazarda rahatça rekabet edebileceğinize inandığınız anda tedarikçilerle pazarlık aşamasına geçebilirsiniz.

  • Amazon’da başarı ürün sıralamasından geçer!

Ürün aramalarında ilk sayfalarda yer almaya başladığınız da organik satışlarınız sürekli olarak gelmeye başlayacaktır. Amazon.com’da ilk sayfalara gelmek için öncelikle ürününüze inanmanız sonrasında satış ve pazarlama stratejileri ile ilk sayfaya taşımanız gerekmektedir.

Ürününüz ile ilgili tüm detayları listenizde net bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Amazon müşterileri genellikle ürün ararken ürünün ana resmine bakarak ürün detaylarını incelemeye karar vermektedir. Sayfanız da kalma süreleri yapılan araştırmalara göre ortalama 12 saniyedir. Satışların bir çoğu 12 saniye sonunda gelmektedir. Listinginizi oluştururken mutlaka 12 saniye satışı kapayacak şekilde bir akış olması gerekmektedir.

  • Empati kurmak şart!

Müşterinize alacağı ürünle ilgili hayal kurdurmanız çok önemlidir. Listinginizi hazırlarken mutlaka bu işte profesyonel kişilerden destek almanız gerekmektedir.

Listinginiz ve görselleriniz %100 hazır olduğunda satışa çıkabilirsiniz. Satışa çıktığınızda listinginizde eksik olan kısım yorumlarınızdır. Amazon.com müşterileri ürün ile ilgili daha önce yapılan yorumları da dikkate almaktadır. Listenize yorum almadan reklam çalışmalarına başlamamanız gerekmektedir. Çünkü listeniz eksik durumdadır.

Listenize yorumları aldıktan sonra reklam ve promosyon çalışmalarına başlayabilirsiniz. Amazon.com satıcılarına sunduğu ve kullanmayı öğrendiğinizde çok etkili olan PPC reklamlarını açabilirsiniz. Ayrıca sayfanıza dışarıdan da trafik çekerek organik satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Bu işin tabi ki, çok daha fazla altın kuralları var fakat size bu yazımda ilk aklıma gelenleri yazdım. Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Daha fazla bilgi sitemizde yer alacaktır, bunun için bizim ile takipte kalın.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir