Menu

Amazon’da yüksek satış yapan ürünü nasıl bulurum?  

Amazon’da ürün araştırması nasıl yapılmalı?

Yüksek satış hacimlerine ulaşmamız için öncelikle ürünümüzü çok iyi seçmemiz gerekmektedir. Amazon’da satış eğitimi ile ilgili bu detayların kursiyerlere çok iyi şekilde öğretilmesi hatta uygulamalı bire bir şekilde anlatılması gerekmektedir.

Ürün araştırması için kullandığımız programlardaki (AmezeOwl, Junglescout, Viral launch gibi) parametreleri çok dikkatli seçmeliyiz. Bu parametreler sizi hatalı ürünü seçimi yapmaktan koruyacaktır. Sizlere bu parametreleri öğretmemizin amacı minimum riskle  Amazon.com’da satış yapmanızı sağlamaktır.

Parametreleri oluştururken dikkat etmemiz gereken en önemli kriterler; ürün fiyatı, yorumlar, BSR, pazardaki rekabet edilebilirlik, rakiplerinizin liste kaliteleri ve rakip satış adetleridir. Bu kriterleri tek tek çok iyi analiz etmemiz gerekmektedir.

Amazon’da masrafları iyi hesaplayın!

Araştırma yaparken en önemli konu maliyet analizidir. Maliyet analizinizi yaparken Amazon.com’da FBA Calculator’dan destek alabilirsiniz. Burada tedarikçiden aldığınız kargo dahil fiyatları girerek size o üründen elde edeceğiniz kar marjını bulmanızı sağlayacaktır.

Bu kar marjında unutmamanız gereken ppc reklam ve promosyon maliyetlerinizi malın maliyetine ortalama bir şekilde yedirmeniz gerekmektedir. Aksi halde hesaplayacağınız kar marjı sizi büyük ölçüde yanıltacaktır.

Ürünün mutlaka fiyatı size en azında 5-6 dolar net kar bırakacak seviyede olmalıdır. Çok düşük fiyatlı ürünlerde yüksek adetli satışlar yapmanız gerekmektedir. Bu operasyon ve tedarik konusunda sizi ileri de zor duruma düşürebilir.

Seçtiğiniz ürünle ilgili rakiplerinizin yorum sayılarını ve yorumların içeriklerini mutlaka detaylı şekilde incelemeniz gerekmektedir. Yorum sayıları size o pazardaki rekabetin derecesini gösterecektir.

Rakiplerinizi iyi analiz edin!

Amazon.com’da rakiplerinizin BSR’lerini kesinlikle çok iyi takip etmeniz gerekmektedir.  BSR bir ürünün ne kadar çok satıldığını göstermektedir. BSR oranı ne kadar düşerse o ürüne talep çok fazla ve ürün satış adetleri çok yüksek olmaktadır. BSR’yi etkileyen bir çok faktör vardır. BSR’nizin düşmesini etkileyen en büyük faktör organik satışlarınızın olmaya başlamasıdır.

Pazardaki rekabet edilebilmesi için ürününüzü mutlaka farklılaştırmanız gerekmektedir. Bunu ilk seferinde değil ikinci veya üçüncü sevkiyatlarınızda yapabilirsiniz. Sizi bir adım öne taşıyacak ürününüzü geliştirmeniz ve farklılaştırmanızdır.

Rakiplerinizin ayrıca listing kalitelerini de parametrelerimizin arasına almaktayız. Listingleme yaparken kullanmış oldukları  görseller, bullet pointler ve detaylı açıklamaların ortalamasını alan programlar sayesinde listing kaliteleri ölçülmektedir. Rakipleriniz listing kaliteleri düşükse pazarda rekabet etme şansınız artacaktır.

En önemli noktalardan biri de sezonluk ürünlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır. Sezonda yaşayacağınız her hangi bir sıkıntı sizi telafi olmayan durumlara sokabilir.

  • Seçeceğimiz ürünlerin ebatlarını da iyi hesaplamamız gerekmektedir. 1 LBS ( 0,50 KG)’dan fazla olmasını tavsiye etmiyoruz.
  • Sezonluk ürünleri Amazon.com’da deneyim kazandıktan sonra girmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Son olarak PPC Reklam ve Promosyon harcalamalarınızda çok akılcı hareket edilmelidir. Bütçenizi en iyi şekilde optimize ederek ürününüze ve listenize en uygun şekilde adım atılmadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir