Menu

Merak edilen ve hızla yayılan Amazon nedir?

Amazon nedir; Önce bu soru ile başlamanın uygun olacağını düşünerek yazımıza başlayalım…

Amazon ilk kez 1994 yılında Jeff Bezos tarafından mütevazi bir kitap satış sitesi olarak kurulmuştur. 2018 yılı itibariyle 123,90 milyar dolar değerine ulaşmış amerikanın ve dünyanın en büyük e-ticaret sitesidir. Amazon içerisinde kitap, bilgisayar yazılım ve donanımları, film, müzik, elektronik cihazlar, hediyelik eşya, giyim, ev tekstili ve oyuncaklara kadar hemen hemen her kategoriden ürün satılmaktadır.

Amazonu farklı kılan nedir;  FBA [Fullfillment by Amazon] kısaca satıcıların sattıkları ürünlerin tüm işlemlerinin AMAZON tarafından yapılması diye özetleyebiliriz.

Örnek vermek gerekirse; Siz Türkiye’den bu işi yapmak istiyorsunuz ve bu ürünü Amerika’da Amazon üzerinde satışını mağaza kurarak yapmak istiyorsunuz. FBA seçeneği ile üyelik oluşturursanız ve bu seçenek üzerinden devam ederseniz eğer, siz sadece Türkiye’den veya Çin’den ürünü Amerika’da size belirtilen depoya ürünleri yolluyorsunuz. Gerisini tamamen Amazon.com hallediyor.

  • Paketleme
  • Kargo
  • İade
  • Müşteri hizmetleri desteği

Not: Kısacası eğer bu işe başlamak istiyorsanız öncelikle tek başınıza yapmanızı önermiyoruz. Bu işi bilen tecrübeli kişilerden destek alarak yapmanızı öneririz. Bizim kursumuzda da en ince detayına kadar Amazon ile ilgili tüm bilgileri kursiyerlerimize aktarıyoruz.

Kendi ürettiğiniz ve/veya herhangi bir üreticiden temin ettiğiniz ürünleri ( bu günümüzde daha çok ÇİN oluyor) uluslararası kargolama planı ile amazonun vereceği 70 adet depodan biri veya birkaçına gönderiyoruz. Günde yaklaşık 1.000.000 adet  kargonun çıkış yaptığı bu akıllı depolarda 90.000 çalışan personel 7/24 saat  çift vardiya çalışmaktadır. Öyle ki Amerikalı prime amazon müşterileri satın aldıkları ürünlerini aynı veya en geç 2 gün içerisinde almaya alışmışlardır.

Amazon müşterisi ürünü satın aldığında paketleme, kargolama, geri iade vb işlemleri amazon tarafından yapılır. Amazonda buna karşılık satıcılardan satılan her üründen ortalama %15 Amazon Fee ve ek olarak ürünün ağırlığına göre Pick Pack hizmeti ile aylık depolama hizmet bedeli alır.

Eğer sizde Amazon.com Amerika’da ürünlerinizi satmak istiyorsanız profesyonel danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Bunun için aşağıda yer alan formu doldurun danışmanlarımız size detaylı bilgi versin.

3 Responses to “Merak edilen ve hızla yayılan Amazon nedir?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir