Menu

Türkiye’deki üreticiler Amazon’da satış yapabilir mi?

Turkiye Amerika Amazon

Türk üretici firmalar Amerika’nın en büyük online alışveriş sitesi Amazon’da satış yapabilir mi?

Amazon’da bireysel veya kurumsal olarak satış yapabilirsiniz. Türkiye’de üretilen ürünleri Amazon.com depolarına göndererek dağıtımın Amazon tarafından yapılması işlemine Amazon FBA (Fullfilment by Amazon) denilmektedir.

Üretici firmalar Amazon’dan aldıkları ASIN numaralarını ürünlere etiketledikten sonra anlaşmış olduğu kargo şirketiyle ürünleri Amerika’daki Amazonun belirlediği depolara göndermek koşuluyla Amazon FBA olarak satış yapabilmektedirler.

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi burada önemli olan ürün seçimi ve ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde ürünlerin geliştirilmesi konuları çok önemlidir. Amazonkursu.net olarak çalışmış olduğumuz firmalardan uygun fiyata kargo maliyetlerini öğrenebilirsiniz. İlk aşamada hava yolu tercih edilebilir. Daha sonra ki aşamalarda stok yenileme devrelerinde deniz yolu ile göndermek daha avantajlı olabilir.

Amazon’da listesini ve mağazasını kendi oluşturan bir çok üretici firma bulunmaktadır. Bunlar kendi bireysel hesaplarından veya kurumsal hesaplarından ürünlerini müşteriler ile buluşturmaktadır. Amazonda satış yapmak isteyenler profesyonel hesap açarak istedikleri kadar ürün listeleyebilir ve Amazonun depolarına gönderebilir. Amazon profesyonel hesap açanlardan ayda 39 USD dolar hizmet bedeli almaktadır. Bunların dışında ürün satışından komisyon ve kargo bedeli almaktadır.

Çindeki üretici firmalar genellikle profesyonel hesap açarak işlemlerini yürütmektedirler. İster şirket evrakları ile istersenizde kendi bilgilerinizle bu hesabı açabilirsiniz. İlk olarak tavsiyemiz bireysel bilgileri kullanarak hesap açılmasıdır. Bu yöntem çok daha hızlı olmaktadır.

Türkiyede üretilen kaliteli ve değerleri ürünleri Amazonda satış yaparak firmalar ek cirolar elde edebilirler. Satılan ürünlerin kazançları Amerikada Amazonun onay verdiği Payoneer üzerinden hesaplarına otomatik olarak aktarılmaktadır.

Amazonda satış yapmak için Amerika’da veya Türkiye’de her hangi bir şirket kurmanıza gerek yoktur. Satış adetleri ve cirolar çok yükseldiğinde muhasebeciniz veya mali müşaviriniz sizi yönlendirebilir. Payoneer’de biriken kazançlarınızı ürün alımında kullanabilirsiniz. Payoneer size ön ödemeli bir kredi kartı göndermektedir. Kazançlarınızı ister Türkiye’deki kendi hesabınıza aktarabilir isterseniz de anlaşmış olduğunuz tedarikçiye kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Türkiye’deki üretici firmaların iyi analiz yaparak Uzak doğulu firmalar ile yarışabilir. Amerikan vatandaşları kaliteli ürünlere çok daha sıcak bakmaktadır. Bazı kesimlerde Made in China ürünlerine tepki de oluşmaktadır. Bu avantajı kendi lehine çeviren yerli üreticiler yakın zamanda mağazalarını açarak ciddi cirolar elde edebilirler.

3 Responses to “Türkiye’deki üreticiler Amazon’da satış yapabilir mi?

  • Payoneer’in Türkiye’de yasaklı olduğunu duymuştum.Ben de üretici firma olarak Amazon’da satış yapmayı planlıyorum.Ödeme alabileceğimiz başka bir kanal bulunuyor mu acaba?Stripe gibi.

  • Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Biz türkiyede tasarım ve aksesuar ürünleri üreten bir firmayız. Ürünlerimizi Amerika amazon üzerinden satmak istiyoruz. Bunun için gerekler nelerdir. Bilgi almak için rahatsız ediyorum.

  • Merhaba,

    İşlerimin yoğunluğundan dolayı, seller hesabımla ilgilenemiyorum. Kredi kartımdan aylık çekilen 39 usdyi ödemek istemiyorum. Bunun için hesabımı dondurma gibi bir seçenek varmı?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir